Chłapowo

Wyjazd Studencki do Chłapowa


Chłapowo

Wieś letniskowa w Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Władysławowo, nad Morzem Bałtyckim. Jest najbardziej wysuniętą na północ miejscowością Polski. 

 

Położenie

Chłapowo jest położone na Pobrzeżu Gdańskim, w północno-zachodnim krańcu Pobrzeża Kaszubskiego. Graniczy od wschodu z sołectwem Rozewie, od południa z sołectwem Tupadły, a od zachodu przy samym wybrzeżu z sołectwem Ostrowo.

Chłapowo charakteryzuje wybrzeże klifowe. W zachodniej części nadbrzeże dochodzi do wysokości 33,2 m n.p.m. We wschodniej części miasta znajduje się wąwóz Lisi Jar o długości ok. 350 m.

Atrakcje

Kąpieliska

W Jastrzębiej Górze zostały zorganizowane trzy kąpieliska nadmorskie (przy ul. Bałtyckiej oraz dwa przy ul. Rozewskiej). W 2012 r. kąpielisko Jastrzębiej Góry (wejście nr 25) spełniało obowiązkowe wymogi jakościowe dla wody w kąpielisku Unii Europejskiej.

Lisi Jar

We wschodniej części miejscowości znajduje się wąwóz Lisi Jar o długości ok. 350 metrów, gdzie znajduje się pomnik ku pamięci króla Zygmunta III Wazy z kulą, na której stoi rzeźba orła.

Gwiazda Północy

Najdalej wysunięty na północ punkt Polski znajduje się w Jastrzębiej Górze, niedaleko centrum miejscowości. Jego okolica jest oznaczona pomnikiem „Gwiazda Północy”. Sam pomnik, ściśle mówiąc, jest ulokowany w umownym miejscu, otoczonym deptakiem, położonym dostępnie na klifie, nieco na południe od rzeczywistego punktu ekstremalnego, znajdującego się poniżej na plaży.

Dawniej uważano, że najdalej wysuniętym na północ punktem jest pobliski przylądek Rozewie.

Dom do góry nogami

Dom do góry nogami w Jastrzębiej Górze

Przy Promenadzie Światowida w Jastrzębiej Górze powstał „dom do góry nogami”, w którym wszystko umieszczono odwrotnie niż w normalnym budynku.

Białe noce żeglarskie

We Władysławowie przez kilkanaście dni w czerwcu występują białe noce żeglarskie (słońce chowa się pod horyzontem, ale nie niżej niż na 12 stopni.).

Szlaki piesze

Szlaki konne

Paralotniarstwo

Przy wietrze z północy nad plażą Jastrzębiej Góry można obserwować paralotniarzy wykorzystujących prądy wznoszące powstające na przedpolu klifów.


 

Ośrodek “ZIBI”

Ośrodek „Zibi” od wielu lat organizuje różnorodne formy wypoczynku dla dzieci i młodzieży z całej Polski. Jest on usytuowany jest w samym sercu Jastrzębiej Góry – przepięknej miejscowości z szerokimi, piaszczystymi plażami. Obiekt mieści się blisko pięknego zbocza klifowego o wybitnych walorach turystycznych i krajobrazowych oraz Ośrodka Przygotowań Olimpijskich „CETNIEWO”. Zejście do morza znajduje się zaledwie 500 m(w linii prostej) od Ośrodka.


Ośrodek zapewnia zakwaterowanie w 17 pokojach 1,2,3,4,5 osobowych, z czego: 9 pokoi jest dostępnych z łazienkami, 4 pokoje są typu studio, także z łazienkami oraz 4 pokoje z indywidualnymi łazienkami na korytarzu. Dodatkowo  gwarantują dobre polskie jedzenie, które zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagającego podniebienia! 

 

Do pełnej dyspozycji gości Ośrodka jest:

Stołówka,

Stół do tenisa,

Piłkarzyki,

Plac rekreacyjny do zabaw zespołowych,

Sprzęt audiowizualny, tablica typu flipchart, laptop, rzutnik,

Wi-fi na terenie Ośrodka,

Miejsce na grill i ognisko,

Sala konferencyjno-audiowizualna,


Dodatkowo w pobliżu Ośrodka znajduje się:


Boisko do piłki nożnej i do siatkówki ( 300 m.)

Kryty basen ( 1 km.)

 

Nasz Adapciak dostał zezwolenie na brak ciszy nocnej.

Mamy do dyspozycji cały ośrodek z dwiema ogromnymi salami i placem tylko dla siebie!